niedziela, 23 marca 2014

Dobowy zegar biologiczny... 

Zegar biologiczny prowadzi nas od wieku niemowlęcego do późnej starości, wyznaczając nam dobowy rytm. Człowiek, który stara się funkcjonować zgodnie ze swoim biorytmem, jest bardziej odporny na stres, rzadziej choruje i potrafi utrzymać właściwą sylwetkę oraz formę fizyczną. 


7:00 – białko zamienia się w energię, wieczorem zaś w tłuszcz. Poziom tzw. „złego cholesterolu” jest najwyższy. Rośnie poziom hormonów we krwi, zwłaszcza płciowych. Ciśnienie krwi wzrasta, a puls przyspiesza. Mężczyźni mają teraz dużo testosteronu i większe możliwości seksualne. To dobry czas na seks. Nasz sen jest płytki, więc łatwo o koszmary. To też najlepsza pora na wstanie z łóżka i stawienia czołu codziennym obowiązkom.
7:30 – wydzielanie melatoniny maleje
8:00 – organizm produkuje wiele hormonów. To szczególnie dobry czas na miłość. O tej godzinie także najczęściej dochodzi do krwawień z nosa. Ciśnienie krwi wzrasta. Pracę zaczyna też układ trawienny – idealny czas na śniadanie bez obawy, że zamieni się w tłuszczyk. Spożyte o tej porze nawet najbardziej kaloryczne dania, możemy spalić w ciągu całego dnia. W tym czasie najczęściej dochodzi do wypróżnień spowodowanych intensywniejszą pracą robaczkową jelit. Teraz wydzielanie melatoniny(hormonu przysadki) zostaje zablokowane. Melatonina koordynuje nasz zegar biologiczny. Odpowiada za sen i czuwanie w odpowiednich porach.
8:00–11:00 – wszelkie dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów są w tych godzinach wyraźnie nasilone.
8:30 – przyspieszenie ruchu jelit
9:00 – zastrzyki i pobieranie krwi są najmniej bolesne. To pora najwyższego poziomu wydzielania testosteronu. O tej godzinie najgorzej czują się osoby chore na depresję. Kobiety powinny uważać na swoje serce - unikać stresu i używek przyczyniających się do podwyższenia cieśnienia krwi. Jeśli chcesz sprawdzić swoją wagę, zrób to teraz! Licznik pokaże Ci najbardziej prawdopodobny i zgodny z Twoją masą wynik. 
10:00 – faza dużej kreatywności i możliwości twórczych. Pora najwyższej czujności i pobudzenia. Nic nie umknie naszej uwadze. To doskonały czas na wytężoną pracę, gdyż nasz umysł jest w najlepszej formie. O tej porze jesteśmy najbardziej podatni na problemy z sercem. Kondycja kobiecej skóry jest najlepsza.
11:00 – nasze serce jest w świetnej formie i poradzi sobie z każdym wysiłkiem. Właśnie teraz najlepiej funkcjonuje nasza pamięć krótkoterminowa, więc jest to odpowiedni czas na intelektualne wyzwania.
11:00–12:00 – w tym przedziale czasowym mamy nie tylko dobrą czujność, ale najlepszy humor i wigor. Na naszej twarzy gości uśmiech, a praca i wszelkie obowiązki idą nam jak z płatka.
12:00 – zaznacza się lekki spadek formy. Pojawia się wydzielanie soków żołądkowych, zatem organizm dopomina się solidnego posiłku. To pora, w której chętnie byśmy sobie coś pośpiewali lub ponucili. To także dobry czas na dyskusje – najlepsza jest wówczas umiejętność analizy informacji słownych. W godzinach popołudniowych uaktywnia się nasza pamięć długoterminowa.
13:00 – niska forma. Cały organizm nastawiony jest na trawienie. Ataki migreny dopadają nas najczęściej o tej porze dnia. Teraz najłatwiej jest o jakikolwiek wypadek samochodowy.
13:00 – 14:00 – To kryzys „środka dnia”. Wydajność naszego organizmu spada nawet o 20%. Wątroba zatrzymuje glikogen, więc mięśnie mają za mało energii.
14:00 – zaobserwować można w organizmie niskie ciśnie i małą produkcję hormonów. Dobry czas na drzemkę i odpoczynek. W tym czasie notuje się najwięcej zgłoszeń do szpitali, spowodowanych nowotworem. Jeśli masz udać się do dentysty, to jest to odpowiednia pora- wszelaka ingerencja w nasze uzębienie nie będzie zbyt bolesna.
14:00–16:00 – temperatura naszego ciała jest teraz najwyższa! To dobry czas na ćwiczenia, aktywność ruchową, sport.
14:30 – ludzki organizm wykazuje najlepszą koordynację ruchową
15:00 – nowy przypływ energii. Właśnie teraz jesteśmy najbardziej odporni na ból- warto poddać się bolesnym zabiegom medycznym lub kosmetycznym. Teraz mamy też najlepszy refleks i wzmożoną uwagę. To również dobry czas na ćwiczenia fizyczne i rekreację.
15:00–16:00 - Idealna pora na zdawanie kursu na prawo jazdy. Mamy dobry refleks, szybki czas reakcji przez co znakomicie poradzimy sobie na drodze, jak i w trudnych sytuacjach na mieście.
15:30 – nasz organizm wykazuje najszybszy czas reakcji!
16:00 – lekarstwa hamujące wydzielanie kwasów są bardzo dobrze tolerowane. O tej porze dnia nasze tętno jest najwyższe. To też najlepsza godzina do podjęcia się ćwiczeń. Masz teraz bowiem największy zakres ruchu w stawach, a Twoje mięśnie są najbardziej elastyczne i podatne na efekt treningowy. Serce i płuca mają najlepszą wydolność i pracują na najwyższych obrotach. 
16:00–18:00 – odzyskujemy siły i wigor. Rozpoczyna się drugi intelektualny i fizyczny szczyt aktywności. Nasze zmysły są w szczytowej formie, a jedzenie smakuje najlepiej.
17:00 – wzrost energii i aktywności. Pora najwyższej wydajności układu krążenia i siły mięśni. Czas, kiedy czujemy się najszczęśliwsi. Niestety objawy przeziębienia właśnie wtedy dają nam najbardziej o sobie znać. To też godzina najwyższej tolerancji na alkohol- spokojnie można napić się drinka. Teraz odnotowuje się największą sprawność układu oddechowego. Osoby uskarżające się na problemy z płucami mogą odczuć ulgę i poprawę w oddychaniu.
18:00 – świetna pora na wizytę u kosmetyczki, pielęgnację ciała i twarzy, ponieważ skóra jest przygotowana na wszelkie tego typu zabiegi i najbardziej odporna na podrażnienia po nich. Najlepszy moment na kosztowanie różnych smakowitych potraw.Nasz zmysł smaku bowiem jest w tym czasie najostrzejszy i najbardziej wyrafinowany. Jeśli więc zasiadać do kolacji to najlepiej o 18. Ale uwaga! To też pora w której wrzody żołądka dają o sobie znać.
18:30 – obecne jest najwyższe ciśnienie krwi w organizmie.
19:00 – czas spokoju i odpoczynku- powinniśmy zwolnić tempo. Ciśnienie i puls są niskie. Nasza koncentracja maleje. Teraz panuje najwyższa temperatura ciała, a nasz organizm domaga się kolacji. Dobra godzina na trawienie posiłku!
19:00–00:00 – wzrasta ból spowodowany osteoartretyzmem.
20:00 – alergicy i astmatycy powinni zażyć teraz lekarstwa. O tej porze najbardziej odczuwalne są dolegliwości związane z półpaścem. Organizm zaczyna myśleć już o spoczynku i powolutku przygotowuje się do niego. Teraz nasz organizm wykazuje wysoką tolerancję na alkohol. Jeśli zacząć pić trunki alkoholowe, to najlepiej o tej godzinie.
21:00 – to, co teraz zostanie spożyte, pozostanie niestawione do rana, zakłócając dobry, regeneracyjny sen. Rozpoczyna się wydzielanie melatoniny, która kieruje nas w stronę łóżek. Jesteśmy najbardziej podatni na zgagę, ponieważ wydzielanie kwasu żołądkowego o tej porze jest dwu- lub trzykrotnie intensywniejsze niż w innym czasie.
22:00 – dobry czas na słodki sen, bo organizm regeneruje się najszybciej. O tej porze z trudem radzimy sobie z każdą trucizną np. z papierosami. Teraz najbardziej dokuczliwe są objawy egzemy. Przysadka mózgowa wydziela najwięcej hormonu wzrostu, co korzystnie wpływa na wzrost i rozwój dzieci.
22:00–23:00 – w tych godzinach najczęściej dochodzi do stosunków seksualnych i poczęcia dzieci.
22:30 – następuje spowolnienie ruchu jelit
23:00 – cały organizm przygotowuje się do odpoczynku. Wzrasta też poziom histaminy, która powoduje wzrost kłopotów z astmą w godzinach nocnych. 
23-4.00 - Jeśli chcemy być zdrowi i dbamy o urodę, to ten czas powinniśmy wykorzystać na sen, ponieważ komórki naszego ciała podczas snu najlepiej się regenerują a tym samym regeneruje się nasz organizm. Komórki systemu odpornościowego są najaktywniejsze. 
5.00-7.00Jest to czas, kiedy temperatura naszego ciała jest najniższa i jeśli w nocy się odkryjemy, to właśnie w tych godzinach najczęściej obudzimy się zmarznięci. Od 5.00 rano ta temperatura stopniowo się podnosi.Jak mówi medycyna chińska od 5.00 – 7.00 najlepiej pracuje jelito grube, więc jest to dobra pora na pójście do toalety. 

Źródło: http://www.przyjaznywroclaw.pl/felietony/333-sekrety-rytmu-dobowego-czlowieka?showall=&start=1


Wszystko dzieje się w dobowym rytmie, wyznaczanym przez maleńkie skupisko neuronów, znajdujące się w mózgu. To właśnie nasz zegar biologiczny. Zdaniem neurobiologów z Instytutu Pasteura w Paryżu tyka on w komórce jajowej zanim jeszcze zostanie ona zapłodniona. Nic dziwnego, że ma na nas tak wielki wpływ. Każdy z nas ma własny rytm działania, który w dużej części zależy od genów.
• Dzięki niemu wiemy, że pora już spać, że czas na posiłek albo że właśnie teraz najlepiej zabrać się do nauki. Zegar odpowiada za temperaturę ciała, ciśnienie, poziom hormonów, sen i czuwanie, a nawet za nasz apetyt czy nastrój.


Czytaj więcej na http://www.styl.pl/zdrowie/porady/news-zyj-zgodnie-z-rytmem-biologicznym,nId,316861?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox 

Brak komentarzy: