sobota, 8 marca 2014

Produkty "light"...

Nazwy typu „light”,„slim” czy „fit” w odniesieniu do produktów spożywczych brzmią bardzo zachęcająco i kojarzą się z czymś zdrowym. Jednak w większości przypadków słowa te wcale nie muszą nieść za sobą niższej kaloryczności czy mniejszej zawartości cukru lub tłuszczu w produkcie. Jedynie określenie „light” („lekki”) jest prawnie regulowane i powinno odnosić się wyłącznie do produktów, które zawierają o minimum 30% mniej danego składnika (kalorii, tłuszczu lub cukru) niż ich normalne odpowiedniki. 
"LEKKI"
Oświadczenie, że produkt jest "lekki", oraz każde oświadczenie, które może mieć taki sam sens dla konsumenta, musi spełniać takie same warunki jak te, które ustalono dla terminu "zmniejszona zawartość"; oświadczeniu temu towarzyszy ponadto wskazanie na właściwość (właściwości), które sprawiają, że środek spożywczy staje się produktem "lekkim".”

Aby uzyskać efekt mniejszej kaloryczności producenci mają dwie drogi:
 •  zmniejszenie ilości cukru w produkcie - cukier jest jednak nośnikiem słodkiego smaku, zatem aby produkt nadal był słodki, trzeba dodać jakiś inny składnik. Najczęściej są to słodziki, które mają znikomą kaloryczność i nadają odpowiednio słodki smak. Rozwiązanie to nie jest jednak idealne, ponieważ słodziki spożywane w  dużej ilości mogą wywoływać niepożądane objawy.
  Dlatego musimy wiedzieć, że w niektórych sytuacjach aspartam i spółka mogą przynieść więcej szkody niż pożytku!

  Czytaj więcej na http://www.styl.pl/zdrowie/diety/news-cala-prawda-o-produktach-light,nId,1005330?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  Najczęściej używane słodziki to aspartam i ksylitol. Dawka maksymalna to 3 łyżeczki. Jeśli przekroczymy te dawkę to pojawią się objawy zatrucia: bezsenność, rozdrażnienie i kłopoty ze strony układu pokarmowego.
  Dlatego musimy wiedzieć, że w niektórych sytuacjach aspartam i spółka mogą przynieść więcej szkody niż pożytku!
  Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy przekroczymy dzienne dawki substancji słodzących. Odpowiednie informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniach - dawka maksymalna ksylitolu, popularnej substancji słodzącej to 3 łyżeczki. Jeśli  ja przekroczymy pojawią się objawy zatrucia; rozdrażnienie, bezsenność, kłopoty trawienne. Jednak inne substancje słodzące nie są już tak szkodliwe jak aspartam.


  Czytaj więcej na http://www.styl.pl/zdrowie/diety/news-cala-prawda-o-produktach-light,nId,1005330?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
 • zmniejszenie ilości tłuszczu - w przypadku produktów, w których redukuje się ilość tłuszczu również należy dodać coś w zamian. Często aby zachować odpowiednią konsystencję produktu dodaje sięzagęszczacze, których nie potrzeba dodawać w produkcie pełnotłustym. Ponadto tłuszcz pomaga w  przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), dlatego całkowita jego redukcja nie jest polecana. 
Niektórzy ludzie myślą, że spożywając produkty w lekkiej wersji mogą jeść je niemal bez ograniczeń. Tymczasem wiele produktów light również ma stosunkowo dużo kalorii (np. płaska łyżeczka majonezu light ma ok. 70 kcal). W przypadku dietetycznych słodyczy, cukier zastępowany jest słodzikiem, jednak często dodawana jest za to większa ilość tłuszczu, aby zachować odpowiedni smak. W efekcie kaloryczność produktu light jest porównywalna z kalorycznością produktu tradycyjnego.  

Najzdrowsza żywność to ta, która ma jak najmniej substancji zagęszczających, spulchniających, stabilizujących czy barwników, a więc jest jak najbardziej naturalna. Idea wprowadzenia produktów light była szczytna, natomiast z wykonaniem jest już gorzej. Dlatego zanim kupicie dany produkt – przeczytajcie co znajduje się w jego składzie i czy wartość energetyczna rzeczywiście jest obniżona i o ile w stosunku do jego tradycyjnego odpowiednika. Zwróćcie też uwagę na to, ile spożywacie produktów „odchudzonych”. Czasem warto wybrać produkty tradycyjne, ale niekoniecznie pełnotłuste, np. zamiast pełnotłustego sera czy mleka – ich odtłuszczone wersje nie oznaczone napisem „light”. Pamiętajmy również o tym, że tłuszcz jest niezbędny do rozpuszczania niektórych witamin i eliminując go z diety narażamy się na niedobory witaminy A, D czy K. Źródło: http://www.styl.pl/zdrowie/diety/news-cala-prawda-o-produktach-light,nId,1005330 
http://vitalia.pl/artykul6426_Porownanie-produktow-light-i-wersji-normalnych.html 


Brak komentarzy: