środa, 19 marca 2014

Zdrowie w łupinie....

Pewnie nie raz zastanawiałeś się co jest w nasiona dyni są tak polecane przez dietetyków. Oto krótki przegląd cudownych właściwości :)kaloryczne, ale i zdrowe. Zawierają wiele witamin (w tym witaminy B1, B2, B3 i B9)  oraz takich mikroelementów jak mangan, magnez, fosfor, cynk czy żelazo. Są prawdziwymi kapsułkami zdrowia i urody. Co to takiego? Oczywiście pestki dyni! Właściwości tych pestek to także zasługa fitosterolom, który bywa wykorzystywany w leczeniu chorób prostaty i profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Pestki dyni to także skarbnica cynku - niezwykle pomocnego w leczeniu skóry ze skłonnościami do trądziku, włosów ze skłonnościami do wypadania, czy paznokciami ze skłonnością do łamania się. Krótko mówiąc, pestki z dyni wzmacniają nasz organizm i przyczyniają się do tego, że wyglądamy pięknie i zdrowo. A to jeszcze nie wszystko! 
Pestki z dyni, właściwości pestek z dyni oraz produkty z nich wytworzone cieszą także z innych względów.  Jak pokazały badania, zawarta w pestkach dyni kukurbitacyna – nieszkodliwa dla człowieka, jest szkodliwa dla znajdujących się w jego organizmie drobnoustrojów, czy robaków. To sprawia, że pestki z dyni są wykorzystywane również w walce z pasożytami układu pokarmowego. Takie pasożyty, to tasiemce, owsiki, czy glisty. Jeśli problemy z nimi związane nie są ci obce - jedz pestki z dyni! Właściwości tych pestek mówią same za siebie. 
Pestki z dyni to także lecytyna. Jeśli masz kłopoty z koncentracją, masz też kolejny powód, by jeść pestki z dyni (właściwości lecytyny są także nieocenione w procesach przemiany materii).  

Propozycja:
Na śniadanie polecamy wkomponować pestki dyni do mieszanki muesli. By stworzyć miskę pełną zdrowia i smaku, wystarczy kubek jogurtu naturalnego, mała garstka płatków zbożowych, 3 orzechy włoskie drobno posiekane i mała garść pestek dyni, do tej mieszanki dodajemy drobno posiekane jabłko lub plasterki banana. Takie śniadanie złożone z białka, węglowodanów i niewielkiej ilości tłuszczu zapewni nam energię na cały poranek i przedpołudnie.

Rekomendowana dzienna ilość nasion czy to dyni czy słonecznika to garść danej osoby . Nie należy zjadać więcej bo są kaloryczne, zawierają dużo tłuszczu, ale zdrowego ! 


Źródło:http://www.ofeminin.pl/zdrowy-styl-zycia/pestki-dyni-wlasciwosci-sprawdz-wlasciwosci-pestek-z-dyni-f77433.html

Brak komentarzy: