poniedziałek, 24 lutego 2014

Domowe zsiadłe mleko! 


Zsiadłe mleko, poza wspaniałymi walorami smakowymi, ma też cenne właściwości dietetyczne i zdrowotne. Żywe kultury bakterii, znajdujące się w nim zapobiegają biegunkom, wzdęciom i zaparciom. Szczególnie polecane jest ono osobom po antybiotykoterapii, pozwalają florze jelitowej zregenerować się. Po za tym pożyteczne bakterie zawarte w zsiadłym mleku  sprawiają, że jelita są lepiej chronione przed obcymi patogenami, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zatruć pokarmowych.


Składniki:
  • 1 litr mleka prosto od krowy 
  • dwie łyżki kefiru (jeśli nie mamy dostępu do mleka od krowy możemy kupić mleko 3,2% butelkowane lub w foli, zakwaszając je kefirem)     Wersja 1. Mleko od krowy należy przelać do garnka lub słoika. Odstawiamy w ciepłe miejsce. Czas uzyskania zsiadłego mleka zależy od temperatury. W lato może je uzyskać w ciągu jednego dnia, natomiast zimą musimy poczekać ok. 3 dni. Przed spożyciem należy zebrać delikatnie z wierzchu śmietanę do kubeczka i wykorzystać ją np. do zupy. Śmietana będzie miała biszkoptowy kolor, natomiast zsiadłe mleko jest białe.  

Wersja 2. Kupne mleko przelewamy do naczynia i dodajemy "zakwaszacza" czy 2 łyżek kefiru.  Mieszamy delikatnie. Odstawiamy 2-3 dni.  


Porada: Zsiadłe mleko możemy zrobić także z mleka UHT, jednak smak zsiadłego mleka będzie się różnił od naturalnego.

Brak komentarzy: