środa, 19 lutego 2014

Cudowne drożdżowe rogaliki z Nutellą.  

Ten przepis jest u nas w rodzinie przekazywany z babki prababki. Jedynie co można uznać za wymysł współczesności to Nutella :). Myślę, że sekret tak pysznego ciasta tkwi w jajkach, a dokładniej w  samych żółtkach. 


 Składniki:
 • 1 kg mąki  
 • cała paczuszka drożdży
 •  cukier waniliowy (16g) 
 • 5 żółtek  w tem. pokojowej
 • 3/4 szklanki cukru 
 • 3/4 szklanki masła  
 • ok 0,5 L mleka  
 1.  Najpierw robimy rozczyn:  w 1/2 szklance CIEPŁEGO mleka rozpuścić drożdże wraz z łyżką cukru i mąki. Pozostawić aż drożdże  urosną (rozczyn będzie spieniona). 
 2. Przesiewamy mąkę do miski.  
 3. Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę.  
 4. Margarynę rozpuszczamy i pozostawiamy aż tłuszcz będzie letni. 
 5.  Do maki z mąką dodajemy masę z żóltek, rozczyn z drożdży i  rozpuszczone masło.  
 6. Zaczynamy wyrabiać ciasto, dolewając mleka. Gdy ciasto po ok 5 min  jest nadal rzadkie dosypujemy maki... Ugniatamy ok 15 min do momentu gdy ciasto ładnie odchodzi od miski. Ciasto przykrywamy ściereczką. Pozostawianamy na na 1-1.30h w ciepłym miesjcu do podwojenia objętości. 
 7. Po tym czasie wyrośnięte ciasto dzielimy na 8 części. Każdy kawałek należy rozwałkować na stolnicy na kształt koła.  Potem dzielimy na ok 8 trójkacików, na każdy nakładamy Nutellę. Zwijamy trójkącik w rogala. Tak postępujemy z resztą trójkącików i pozostałymi porcjami ciasta. Przekładamy na  natłuszczoną blaszkę.
 8.  Pieczemy 180C przez 20 min, (termoobieg jeśli pieczemy kulka blach jednocześnie lub funkcja góra-dół gdy mamy jedna blachę).
 9. Posypać cukrem pudrem.    

Porada! 
Ciasto drożdżowe lubi ciepło :) więc wymaga ciepłych rąk i nie znosi przeciągów. Rogaliki będą puszyste gdy ciasto zostanie dobrze "napowietrzone" w trakcie ugniatania. 

Brak komentarzy: