niedziela, 23 lutego 2014

Hormonalne niebo!

Wiesz, co łączy gimnastykę, śledzie i tryptofan?
Endorfiny to grupa hormonów, wywołujących  doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie oraz odpowiadają za wszelkie inne stany euforyczne). Tłumią odczuwanie lęku i bólu.  Czyli działają podobnie jak opioidy.   


Oto kilka pożytecznych rad jak zacząć i przetrwać dzień w dobrym humorze: 

1. WYCIĄGNIJ SIĘ
Wstań z łóżka, mocno wyciągnij ciało i ręce do góry, rozłóż palce obu rąk i zrób wdech. Ten prosty akt  sprawi, że do komórek mózgu głowy uderzy fala tlenu. A ten pobudza głowę do produkcji endorfin i serotoniny.  

2.WEŹ ORZEŹWIAJĄCY PRYSZNIC
Najlepiej naprzemienny, czyli zimno-ciepły – pobudzi krążenie i dotleni mózg (patrz punkt pierwszy). Dzięki niemu nie tylko umysł, ale i ciało od razu będą w lepszej formie.

3. ZJEDZ OWSIANKĘ
…lub pieczywo pełnoziarniste. Zawierają one tzw. węglowodany złożone, które podnoszą poziom cukru we krwi i dodają energii. A to natychmiast podnosi nastrój! Jednak, w odróżnieniu do węglowodanów prostych, które działają na zasadzie krótkiego spięcia (wprawiają w krótkotrwałą euforię), te znajdujące się w pełnoziarnistym pieczywie, makaronach, płatkach z pełnego ziarna, brązowym ryżu oraz orzechach mają cudowną właściwość: działają na nasz mózg o wiele dłużej. 

4.ZASTOSUJ KOLOROTERAPIĘ 
Twoja szafa powinna być pełna energetycznych kolorów, które dodadzą odwagi i siły duchowej. 


5. CZEKOLADA, BANAN, WINO I ŚLEDŹ??? Tak :)
 Pewne produkty żywnościowe zawierają naturalne antydepresanty: magnezu , witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz substancji pobudzających organizm do produkcji hormonów szczęścia: serotoniny, dopaminy, endorfin. Jeśli masz chandrę pozwól sobie na kubeczek prawdziwej gorącej czekolady! 

6.PRZYTULAJ SIĘ DO DRZEW   
Nie, nie zwariowałam! W zależności od gatunku drzewa możemy wyróżnić rożne właściwości: jedne działają uspokajająco i relaksująco  inne pobudzająco.. Ważne by wybierać zdrowe okazy, bo tylko takie mogą nam przekazać pozytywną energię.
  
7. AROMATERAPIA, REFLEKSOTERAPIA, MYZYKOTERAPIA...... http://hipokrates2012.wordpress.com/2014/02/23/endorfinowe-niebo/

Drzewa pobudzą lub uspokoją. Ułatwią medytację i złagodzą stresy. Wspomogą leczenie. Podziwiaj ich piękno, pij napary z kory i liści. Albo po prostu przytul się do nich. Bo warto.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/drzewa-poprawiaja-samopoczucie-i-dzialaja-leczniczo_33491.html
Drzewa pobudzą lub uspokoją. Ułatwią medytację i złagodzą stresy. Wspomogą leczenie. Podziwiaj ich piękno, pij napary z kory i liści. Albo po prostu przytul się do nich. Bo warto.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/drzewa-poprawiaja-samopoczucie-i-dzialaja-leczniczo_33491.htmlBrak komentarzy: