sobota, 1 marca 2014

Chory od komputera.. 

 Coraz więcej osób spędza więcej niż 8h przed komputerem. Mniej się ruszamy, a więcej siedzimy. Osoby wykonujące siedzącą prace skarżą się na ból kręgosłupa, głowy i drętwienie rąk. Dlaczego tak się dzieje?? Proszę spojrzeć na obrazek poniżej. Siedząc, zapominamy o wyprostowanej postawie, nasz kręgosłup zmienia swoje fizjologiczne ułożenie, ku przodowi wyciągamy odcinek szyjny kręgosłupa, opuszczony żołądek uciska jelita, trzymając długo myszkę lub pisząc na komputerze uciskamy na nerw biegnący  w nadgarstku itp i itp.. 


1. Ból kręgosłupa 
Gdy siedzimy nasz kręgosłup jest  2 razy bardziej obciążony  niż podczas stania. Tego typu przeciążenia  doprowadza do osłabienia mięśni i wiązadeł.  Siedząc przy komputerze wyciągamy odcinek szyjny do przodu, co powoduje pogłębienie lordozy szyjnej i wzmożonego napięcia mięśniowego i bolesnego karku. Pogłębiona lordoza prowadzi do zwyrodnień kręgów tego odcinak, co z kolei doprowadza do częstych  boli głowy, a nawet migren.  
Siedzący tryb życia to także częste ryzyko dyskopatii.  

 2. Zespół cieśni nadgarstka   
 To stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. To choroba zawodowa informatyków, spowodowana długotrwałym wygięciem nadgarstka np. trzymając rękę na myszce lub pisząc na klawiaturze. Przyczyną choroby jest najczęściej obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Początkowy ucisk na włókna nerwu pośrodkowego doprowadza do zaburzenia ich odżywiania, co wywołuje wtórny obrzęk i nasila dolegliwości. Do objawów klinicznych zespołu należy: 
  • mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka
  • mrowienie palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego
  • zanik mięśni kłębu
  • osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenia ruchów
  • utrudnione zaciśnięcie ręki w pięść
  • wypadanie z dłoni trzymanych przedmiotów   
3.Nadwaga 
Mała aktywność fizyczna połączona ze spożywanie tłuszczy i węglowodanów doprowadza w organizmie do nadwyżki energetycznej, która odkłada się w postaci tłuszczyku. 

4. Hemoroidy 
Choroba hemoroidalna, popularnie zwana hemoroidami lub niesłusznie żylakami odbytu to schorzenie częste i dotyczy obu płci, objawy wystąpić mogą w każdym wieku. Same hemoroidy to anatomiczna część odbytu człowieka, dopiero ich stopniowe powiększanie prowadzi do objawów. Najczęstsze objawy choroby hemoroidalnej to: krwawienia z odbytu, dyskomfort, świąd i pieczenie wokół odbytu. Czasami z odbytu wychodzą guzki i nie dają innych subiektywnych objawów.  Jedną z przyczyn hemoroidów to zaparcia.

5.Zaparcia 
Brak ruchu przyczynia się do zwolnienia metabolizmu, tym samym zwalnia się pasaż jelitowy Zgarbiona postawa powoduje opuszczenie się żołądka, który także uciska na jelita. Pokarm nie może swobodnie przemieszczać się. Dochodzi do fermentacji i nabrzmienia brzucha czyli wzdęć. Często na tzw. "opuszczony żołądek" chorowali jedynie kierowcy tirów. 

6. Osteoporoza  
Jedna z przyczyn to brak ruchu!!  

7.Senność 
Zgarbiona postawa powoduje, że nie oddychamy całymi płucami. Nasz oddech jest spłycony. Gdy nie oddychamy prawidłowo, nasze ciało nie otrzymuje dostatecznej ilości tlenu.   

 8. Podrażnione, suche oczy  

9. Wady postawy 


Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zdrowie-rodziny/chora-od-komputera-wszystko-o-tym-czym-grozi-wielogodzinne-siedzenie-p_38495.html

Mało aktywny tryb życia, a do tego menu bogate w tłuste i słodkie produkty to prosta droga do zwiększenia wagi.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zdrowie-rodziny/chora-od-komputera-wszystko-o-tym-czym-grozi-wielogodzinne-siedzenie-p_38495.html
1 komentarz:

wik tom pisze...

jedynie co mam to senność wiec mogę jeszcze posiedzieć :D